Wynajęcie mieszkania nie jest sprawą prostą. To nie tylko podpisanie umowy i odebranie kluczy, ale i poszukiwanie odpowiedniego lokalu, jego oględziny, analiza umowy, często z negocjacjami co do jej treści i kosztów najmu. Działanie niełatwe i czasochłonne. Nie każdy chce i potrafi działać w tej sprawie. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy nie chcą tracić czasu na takie działania, a chcesz wynająć mieszkanie, po prostu udaj się do pośrednika. Wynajem mieszkania przez pośrednika ma sens.

Dlaczego zlecenie wynajmu mieszkania agencji ma sens?

Zlecenie wynajmu mieszkania fachowcom, którzy się na tym znają to bardzo dobry pomysł. Pośrednicy doskonale znają rynek nieruchomości, z łatwością potrafią znaleźć odpowiednie oferty, od razu odrzucając te, które nie są warte uwagi. Już w trakcie rozmowy z właścicielem mieszkania do wynajęcia, są w stanie dowiedzieć się o wiele więcej, niż przeciętny człowiek. Wiedzą, o co pytać, jak rozmawiać, by przekonać się o tym czy oferta jest warta uwagi, czy też nie. Dużym plusem wynajmowania lokali przez pośredników jest ich dostęp do ofert, które upubliczniane są rzadko. Pośrednicy nieruchomości znają deweloperów, mają swoich stałych klientów, którzy kupują, sprzedają czy wynajmują lokale. Czasami nie muszą szukać ofert w Internecie czy podobnych miejscach, zamiast tego kontaktują się z kim trzeba i pytają o mieszkania do wynajęcia. Nierzadko są w stanie dotrzeć do ofert, które nigdy nie były publikowane - choćby do ofert właścicieli mieszkań, którzy je wynajmują, ale chcą za jakiś czas zmienić najemców lub to najemcy chcą zrezygnować z najmu danego mieszkania.

images

Oględziny lokalu

Pośrednik w obrocie nieruchomościami dużo dokładniej obejrzy lokal do wynajęcia. Właściciel mieszkania z całą pewnością nie ukryje fizycznych czy prawnych wad wynajmowanego lokalu, przed osobą, która w branży działa od lat. Pośrednik może z uwagi na wady lokalu, negocjować cenę lub od razu uznać, że jego klient nie powinien mieszkać w danym miejscu. Pośrednicy z łatwością też zapoznają się ze stanem prawnym mieszkania, nawet jeśli jego właściciel nie do końca wszystko mówi. Wiedzą jak czytać księgi wieczyste czy podobne dokumenty, jak dotrzeć do wszystkich informacji o mieszkaniu.
image

Koszty pośrednika

Wynajem mieszkania przez pośrednika - koszty nie są aż tak wysokie, by z tej opcji rezygnować. Warto tu dodać, że z reguły to właściciel mieszkania zgłasza się do agencji, by szukała najemców i wtedy to on ponosi koszty pracy pośrednika. Może oczywiście dojść do sytuacji odwrotnej, gdy przyszły najemca poszukujący mieszkania pod wynajem podejmie decyzję o wynajęciu pośrednika. Wtedy poniesie koszty pośrednictwa, ale co ważne, pozna je już w chwili podpisywania umowy z agencją, Pomimo kosztów, na wynajem mieszkania przez pośrednika warto się zdecydować i to z wielu powodów. Wynajem pośrednika minimalizuje ryzyko wynajęcia mieszkania nie spełniającego oczekiwań, a także ryzyko jakiegokolwiek oszustwa przy wynajmie. Co więcej, pozwala zaoszczędzić czas a niekiedy i pieniądze. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jednego. Owszem, koszt pośrednika może być zauważalny, ale pośrednik może nam znaleźć mieszkanie tańsze, lepsze, wynegocjować atrakcyjniejsze warunki najmu, więc w przeliczeniu koszt pośrednika może być praktycznie niezauważalny. Warto mieć tego świadomość i planując szukanie mieszkania do wynajęcia, przejść się do kilku agencji, porozmawiać, zapoznać się z ofertą pośrednictwa i jeśli okaże się atrakcyjna, po prostu zdecydować się na takie rozwiązanie.