Wynajmowanie mieszkania to inwestycja, która może być bardzo atrakcyjną alternatywą, która w relatywnie bierny sposób generuje dla nas całkiem wysokie przychody, oczywiście uzależnione od lokalizacji i charakteru mieszkania. By jednak móc faktycznie zarabiać na tej inwestycji, powinniśmy bardzo dobrze poznać zasady, jakimi warto kierować się przy wynajmie mieszkania. Poniżej przedstawione zostały porady dotyczące tego, jak wyglądają formalności związane z wynajęciem mieszkania. Cały proces najmu mieszkania został przedstawiony krok po kroku.
image

Chcę wynająć mieszkanie - jakie formalności na początek

W momencie, w którym nasze mieszkanie jest obiektem zainteresowania klienta, warto przeprowadzić mały wywiad związany z jego sytuacją finansową. Nie jest tajemnicą, że na wynajmie chcemy zarobić, a by osiągnąć swój cel, niezbędny nam jest wypłacalny najemca. Dlatego warto bezpośrednio zapytać, czy potencjalny lokator pracuje na stałe, utrzymuje się samodzielnie czy może wspierają go rodzice, szczególnie w momencie, gdy osoba przyjechała do miasta na studia. Zadanie tego typu pytań nie jest czymś nietaktownym - mieszkanie to często jeden z największych składników naszego majątku, dlatego chcemy mieć pewność, że wynajmujemy je osobie odpowiedzialnej, która będzie terminowo regulować wszelkie płatności.
image

Podpisanie umowy najmu

Kolejną formalnością związaną z wynajęciem mieszkania jest podpisanie umowy najmu. Umowa jest niezbędna, by chronić interesy zarówno wynajmujących, jak i najemców. Dzięki umowie wszystkie podstawowe zasady i warunki tej transakcji są jasne i czytelne dla obu stron. Mamy też o wiele większą swobodę w roszczeniu sobie praw do odzyskania zaległej kwoty, której najemca potencjalnie może nie płacić. Gdy taka sytuacja nastąpi w chwili, gdy wynajmowanie mieszkania nie jest uregulowane żadnym dokumentem, możemy mieć prawdziwy problem z odzyskaniem należności. W Internecie dostępnych jest wiele wzorów tego typu umowy, możemy jednak zwrócić się o pomoc do prawnika, który z pewnością przygotuje dla nas takie pismo, z poszanowaniem wszelkich standardów i panującego prawa.
image

Protokół zdawczo-odbiorczy i kaucja - niezbędna formalność, która chroni nasze mienie

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który zawiera opis mieszkania wraz ze spisem wszystkich ruchomości oraz licznikami mediów. Dokument powinien być podpisany przez obie strony, co potwierdzi zgodę obu stron. W przypadku, gdy mieszkanie będzie nam zdawane, będziemy mogli na podstawie stanu faktycznego i podpisanego protokołu zdawczego dowieść, że w mieszkaniu doprowadzono do pewnych uchybień, co z kolei jest podstawą do potrącenia części, a w skrajnych przypadkach nawet całej kaucji. Sama kaucja jest również integralną częścią każdej umowy wynajmu. Wysokość kaucji uzależniona jest od ustaleń obu stron, jednak nie przekracza ona jednak trzykrotności miesięcznego czynszu. Jeśli podczas zdawania mieszkania jest ono w nienaruszonym stanie, właściciel powinien w ciągu 30 dni zwrócić pieniądze z tytułu kaucji.